HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2683v4 (2.1GHz/16-core/40MB/120W) Processor Kit 818198-B21 835614-001
In Stock
SKU: 818198-B21 835614-001
Delivery: Free shipping worldwide on all orders.
Condition: Refurbished.
Warranty: Three year warranty and remote support included.
Returns: 30 day no quibble returns.
View the refurbished HPE DL360 Gen9 Intel Xeon E5-2683v4 (2.1GHz/16-core/40MB/120W) Processor Kit 818198-B21 835614-001 quickspecs here
This refurbished processor kit includes the following:
  • 1 x Processor
  • 2 x Fans
  • 1 x Heatsink
 Designed for:
  • ProLiant DL360 Gen9
  • DL360 Gen9 Base
  • DL360 Gen9 CMS
  • DL360 Gen9 Entry
  • DL360 Gen9 Performance
  • DL360 Gen9 Special Server
SPECIFICATIONS:
  • Cache: 40MB
  • Cache Memory Details: Smart Cache - 40MB
  • Clock Speed: 2.1GHz
  • Processor Socket: LGA2011 Socket
  • Manufacturing Process: 14nm
  • Max Turbo Speed: 3 GHz
  • Number of Cores: 16-core
  • Number of Threads: 32 Threads
  • PCI Express Configurations: x16 x4 x8
  • PCI Express Lanes Qty: 40
  • PCI Express Revision: 3.0
  • Thermal Design Power: 120W
  • Type/Form Factor: Intel Xeon E5-2683V4
Products specifications
Attribute name Attribute value
CPU Series Intel Xeon E5 Series Processors
CPU Brand HPE CPU Kits
TDP 120W
CPU Cores 16
CPU Cache 40MB
Base Clock Speed 2.1GHz